петак, 11. јануар 2019.

Tintin: Devedeset godina najpoznatijeg stripovskog novinara

Jedan od najpoznatijih strip-detektiva na svetu, Tintin, slavi 90. rođendan. Kako je taj stip postao jedan od najvećih u istoriji?





Plavokosi reporter u bež kišnom mantilu i u pratnji belog terijera upustio se u prvu avanturu uhvativši voz za, tadašnju, zemlju Sovjeta, pre tačno devedeset godina. 

Da sam malo stariji - nekih šezdeset godina - verovatno bih na sličan način mogao da započnem romansiranu autobiografiju, kako sa protagonistom delim profesiju, boju kose, a neretko i frizuru. 

Ovako samo mogu da čestitam devedeseti rođendan Tintinu - jednom od najpoznatijih belgijskih strip junaka. 

Tintin je svojim avanturama obeležio jedan period istorije dvadesetog veka, ali stripovi o ovom, pre hrabrom nego spretnom, novinaru i dan danas potpadaju pod nezaobilaznu literaturu ljubitelja devete umetnosti. 

Pa šta je to Tintinov otac Žorž Remi, mnogo poznatiji kao Erže, počeo da stvara 1929. godine?

Ko je Tintin?






Niko zapravo sa sigurnošću ne zna. Sve što je o Tintinu poznato jeste da je novinar iz Brisela koga u zadacima, koje najčešće sam odabere i koji neretko nemaju nikakve veze sa njegovim poslom, prati mali pas po imenu Sneško ili Milu, kako se odaziva na francuskom. 

Ume da upravlja svakom vrstom vozila, od mopeda do rakete za Mesec, i govori nekoliko stranih jezika, ali njegovo poreklo, godine, pa čak i prezime, prava su nepoznanica. 

Ali možda Tintinovo poreklo treba potražiti među ranijim Eržeovim radovima, kako radoznali reporter nije prva kreacija belgijskog autora. 

Erže je od 1926. godine radio na Avanturama Totora - stripu o vođi izviđača koji je izlazio u listu Le Boy Scout Belge. Mnogi poznavaoci stripa istakli su brojne sličnosti između Totora i Tintina, od vizuelnih do narativnih, upoređujući čak i humor ova dva stripa. 

Erže je čak u jednom trenutku Tintina nazvao "Totorovim mlađim bratom" i to je jedina poveznica o njihovom krvnom srodstvu, pored činjenice da, laički posmatrano, ova dva lika izgledaju identično. 

Ali fanovi Eržeovog stripa se nisu toliko obazirali na Tintinovu maglovitu prošlost, već su prosto uživali u pričama koje je donosio iz čitavog sveta, zajedno sa likovima poput profesora Kalkulusa, kapetana Hadoka i Tomsona i Tompsona - agentima koji se, vodeći se potpuno pogrešnom dedukcijom, na kraju ipak nađu na pravom mestu i u pravo vreme. 

Da, kada već razbijamo mitove o porodičnim vezama i sličnostima, ispostavilo se da maltene preslikani Tomson i Tompson zapravo nisu braća i da ih deli nešto mnogo više od bezvučnog suglasnika - samo dobro zagledajte njihove brkove. 

Uostalom, zar je bitno ko je Tintin i odakle dolazi? Možda bi on, kao mnogi čuveni likovi iz stripova, trebalo da ostane blago misteriozan. Neki ljudi prosto ne žele da saznaju tačno Džokerovo poreklo, možda isto treba da važi i za Tintina.





Gde je sve Tintin bio?


Ono što je Artur Konan Dojl za kriminalistički, a Jan Fleming za špijunski roman, to je otprilike Erže za avanturistički strip. 

Tintin je tokom svojih putovanja posetio Sovjetski Savez, Ameriku, Indiju, Tibet, Kongo, Kinu i brojne druge države. Možda ne sve države, ali sve one koje su u trenutku nastanka stripa bile bitne za istorijski kontekst. 

Tako se Tintin, hteo ne hteo, našao u fiktivnoj istočnoevropskoj kraljevini Sildaviji, kao i u fašističkoj Borduriji, čiji je lider Mistler predstavljao očigledan kombinovani omaž nacističkom nemačkom vođi Adolfu Hitleru i italijanskom fašisti Benitu Musoliniju. 

Tintin je čak završio i na Mesecu i to petnaest godina pre Nila Armstronga. Crveno-bela raketa u kojoj su kapetan Hadok i on otkrivali svemir i dan-danas predstavlja jedan od najprepoznatljivijih crteža svemirske letelice. 

Kroz Tintinova putovanja, Erže nije samo donosio zabavne stripovske avanture, već je i oslikavao, komentarisao i kritikovao tadašnja dešavanja ne geopolitičkoj mapi sveta. Doduše, nekada svojevoljno, a nekada po direktivi uredništva, u zavisnosti od političke klime u kojoj se Belgija tada nalazila.

A koliko je zaista daleko otišao?






Iako je Erže za života stvorio samo 24 albuma, Avanture Tintina su prevedene na preko 70 jezika, a prodato je više od 230 miliona primeraka. 

Figure, posteri i razglednice koje se mogu naći u skoro svakoj prodavnici suvenira u Francuskoj i Belgiji, kao i brojni oslikani murali na zidovima briselskih zgrada potvrđuju da se ne radi samo o brendu i parčetu popkulturne manije koja je zahvatila čitav svet, već o jedinstvenom kulturnom nasleđu frankofonih država. 

Čak je i bivši francuski predsednik Šarl de Gol jednom prilikom izjavio da je Tintin njegov "jedini internacionalni rival". 

Tintinove avanture su pretočene u brojne crtane filmove, a režiser Piter Džekson - najpoznatiji po radu na trilogijama Gospodar prstenova i Hobit - je 2011. godine zajedno sa Stivenom Spilbergom u bioskopske sale doneo dugometražni animirani film o Tintinu u kome su glasove pozajmljivali Endi Serkis, Danijel Krejg, Džejmi Bel i Sajmon Peg. 

U pitanju je akciona avantura, prepuna iznenađenja, prevrata i humora, koja je u modernom ruhu uspela da prenese Eržeov crtački stil, ali i, što je mnogo važnije, njegovu beskrajnu stvaralačku viziju. 

Mnogi kritičari Avanture Tintina smatraju Džeksonovim najuzbudljivijim filmom nakon serijala Gospodar prstenova. 

Planirana su tri nastavka, scenario za drugi film je već napisao Entoni Horovic, autor novih romana o Šerloku Holmsu i Džejmsu Bondu, samo se čeka da Piter Džekson nađe vremena. 


Politika, propaganda i sporni "Tintinovi stavovi"





Erže je imao ideju da tokom svoje prve avanture Tintin poseti Sjedinjene države, međutim, njegov tadašnji izdavač Norbert Valez je imao drugačije planove. 

Kako je Tintin "izlazio" u konzervativnim katoličkim novinama Dvadeseti Vek, Valez mu je naredio da radnju stripa smesti u Sovjetski savez, kako bi poslužio kao anti-socijalistička propaganda za decu. 

Pod Valezovom direktivom, Erže je uradio i drugi album Tintin u Kongu. Godinama kasnije, Eržea će kritikovati zbog neadekvatnog i rasističkog predstavljanja lokalnog stanovništva. 

Tintin će biti optužen i za antisemitizam i preterano okrutan tretman prema životinjama. 

Članovi francuskog parlamenta su 1999. godine raspravljali da li je Tintin levo ili desno orjentisan, ali rasprava se završila bez jasnog rešenja. 

Kako su dolazila mirnija vremena, a uredničke stege popuštale, Erže je mogao Tintina da šalje gde je sam hteo.

A šta radi Tintin danas?


Za razliku od njegovih nacrtanih kolega, Spirua, Taličnog Toma, Asteriksa i ostalih bisera francusko-belgijske škole, Tintin nije nastavio avanture nakon Eržeove smrti 1983. godine. 

Ali možda je Tintin jedan od retkih primera kada nove avanture nisu nužno neophodne. Uostalom, ko zna kako bi se naivni dobri reporter snašao u današnjem, blago rečeno, prevrtljivom svetu? 

Fanovi nemaju ništa protiv iščitavanja starih epizoda, dok bi onim novim, mlađim čitaocima, uz objašnjavanje društveno-istorijskog konteksta i opravdanu kritiku, mogle biti zabavne i inspirišuće. Ako ne da menjaju, onda barem da otkrivaju svet oko sebe. 

Sam Erže je jednom prilikom rekao "Tintinov svet je optimističan", a to je baš ono što nam je poslednjih godina neophodno. 

Srećan devedesti rođendan, kolega. Čekamo stoti.


Izvor: BBC News na srpskom
Tekst i fotografije preuzete sa sajta b92.net

Нема коментара:

Постави коментар

Maxi Tex #22

  Scenario: Nizzi Claudio Crtež: Alessandrini Giancarlo Naslovnica: Villa Claudio