O jednom nesvakidašnjem stripskom izdavačkom poduhvatu, nasilju i Mračnoj šumi...
Davnih osamdesetih godina prošlog veka novosadski "Dnevnik" bio je poznat po dobroj vezi sa uvaženim čitateljstvom. Slušali su želje, čestitke i pozdrave, naravno, koliko se moglo. Neka izdanja čak su postala tribina za čitaoce. Prirodno, dobar deo čitalaca stripova pripadao je onom neobičnom soju kolekcionara, pa je bilo više nego uputno napraviti neku rubriku u kojoj bi mogli da razmenjuju ono što im treba.
Tako je negde u drugoj polovini decenije u "Zlatnoj seriji" i "Lunov magnus stripu" na poslednjoj strani osvanula rubrika nazvana "Kutak za kolekcionare".
Nekoliko naslova se neprestano provlačilo kroz gotovo sve oglase. Na prvo mesto neprikosnoveno je zasela "Zlatna serija" broj 13. Teško da je postojala lista želja na kojoj se nije našlo to čuveno "Nasilje u Darkvudu", prvo pojavljivanje Duha sa Sekirom, Zagora Te Neja, iz septembra 1968. godine. U stopu ga je pratio i "Lunov magnus strip" broj 99. Ponovo Zagorm ogov puta u epizodi o poreklu, znamenitoj "Zagor priča". Za ove stripove nudilo se bogatstvo, nisu bili retki oni koji su nudili i dvadesetak izdanja, samo za jednu svesku.
Iz ruke pod ruku
Ovom novinaru nije poznato da je tim putem ikada iko nabavio "Nasilje u Darkvudu". Mada, ko zna? Strip se pretvorio u neku vrstu mita, Svetog grala za kolekcionare. Kako su prolazile godine, moć naslovne strane na kojoj prepoznatljivi lik u crvenoj majici s orlom na grudima urla i maše sekirom, sa sve vojnicima u podnožju brda, kao da je rasla. Sledstveno tome i vrednost. Iako je preštampavan nebrojeno puta, original je ipak bio original. Nikome tu nije bilo do čitanja.
Tako je nižerpotpisani pre desetak godina gledao kako odlično očuvani primerak "Zlatne serije" broj 13 menja vlasnika. Vlasnika je promenilo i osam novčanica od sto evra. I obojica srećni. Doduše, novi vlasnik nešto više od starog. Odlično je prošao, nabavio dragulj kolekcije. Strip je posle više od tri decenije izgledao kao da je juče izašao iz štamparije. Ovaj drugi smatra da je ipak mogao da uzme i više novca. To jest, kako je to lepo, ne bez cinizma, primetio Predrag Petković, jedan od najvećih bibliografa na ovim prostorima:
- Skuplje od Dositeja u prvom izdanju!
Prošle godine kao grom strip scenom, a i šire, odjeknula je vest da "Veseli četvrtak" ponovo pokreće legendarnu "Zlatnu seriju" dvadeset pet godina posle gašenja one "Dnevnikove". Likovi su više-manje isti, Teks Viler, Zagor, uz pridošlicu iz takođe počivšeg "Lunov magnus stripa", Mister Noa. Dilan Dog je ionako nekada bio specijalno izdanje "Zlatne serije", a Marti Misterija "Lunov magnus stripa". Tu je i osveženje u vidu "Priča iz baze Drugde".
Još veći udarac bila je najava da će stripovi izlaziti u dve verzije, sa dve različite naslovne strane. Prva je originalna, sa italijanskog izdanja. Drugu bi uradio neko od domaćih crtača. Upravo ovo je izazvalo ogromne protivrečnosti.
Sezonu je otvorio Bane Kerac, nastavili Stevan Subić, Aleksa Gajić, R.M.Gera, Dalibor Talajić i drugi. Čuvene "Korica A" i "Korica B" naširoko i nadugačko su pretresane i tumačene po krugovima ljubitelja i ostalom vaskolikom internetu. Nekima se svidelo, nekima i ne baš, pa je bilo dosta dreke oko toga kako se neki tamo domaći crtač usudio da pipne u neprikosnovenog Zagora. A radi se upravo o crtačima koji su napravili vrlo ozbiljne karijere u svetskom stripu, čija imena znače nešto malo dalje od linije Horgoš - Kelebija.
Urednik "Veselog četvrtka", Dušan Mladenović, objašnjava da su baš to i hteli, da domaćim ljubiteljima stripa približe rad autora koji su svetska imena, a potiču sa ovih prostora. Pogotovo onih koji nemaju nikakve veze sa Bonelijevim univerzumom. A bilo je i vreme da se dobro poznatim likovima priđe s neke druge strane. Bilo je tu koječega, čak i cenzurisanih naslovnih strana.
Naime, domaća dela šalju se u "Boneli" na odobrenje. Upravo oni su tražili da se izbaci Donald Tramp sa naslovne strane Martija Misterije koja, gle čuda, nosi naslov "Kako je Donald Tramp spasao svet". Za svaki slučaj, da se ne pokrene neka tužba, i da se čitaoci ne dovode u zabludu.
Ipak, "Zlatna serija" je izlazila, pa se primakao i trinaesti broj. A šta drugo može da izađe pod tom numeracijom osim "Nasilja u Darkvudu"?
Dobra nova imena
Taj plan krčkao se makar godinu dana. Tačno toliko je prošlo od kada su kritičar stripa Nikola Dragomirović o pvak novinar to saznali od urednika "Veselog četvrtka", tokom nekog putovanja ka Banatu. Tada smo saznali da se za "trinaesticu" sprema tačno toliko naslovnih strana. A 4. jula konačno će sve to moći da se proveri i uživo. Bez ikakvog kasapljenja, čemu je "Dnevnik" bio sklon. Tako je "Nasilje u Darkvudu" slraćeno za gotovo pedeset strana, pa je tekst potpuno promenjen kako bi se zaokružila priča.
Prva, takozvana "korica A" je originalna, u izvedbi Galijena Ferija. Upravo oni koju smo krajem prošlog leta objavili na naslovnoj strani "Zabavnika". Drugi je legendarni Miodrag Ivanović Mikica, čovek koji je crtao naslovne strane za originalnu "Zlatnu seriju". Sledi Dražen Konačević, potom Italijan Paolo Bizi, koji je nacrtao nezvanični nastavak "Nasilja", epizodu "Povrtaka Crnih vukova".
Svoje viđenje Duha sa Sekirom dao je i Dejan Nenadov, potom Bane Kerac, Aleksa Gajić i Dalibor Talajić, odranije poznat obozavaocima "Zlatne serije". Spisak se nastavlja Dobrosavom Bobom Živkovićem i Tihomirom Tikulinom Ticom, dok je nižepotpisanom najzanimljivija naslovnica koju je nacrtao Milan Jovanović. A tek Zografa, koji nije odustao od svog prepoznatljivog stila?
Trinaesta naslovna strana najavljena je pod imenom "Niko". I dok su se ljudi pitali ko je taj, da nije Stiven Sigal počeo da crta stripove, pa još Zagora, ispostavilo se da je ta naslovna strana potpuno bela. Osim legendarne žute trake, naravno. Neće biti ni plastificirana, pa će svaki kupac moći da je ponese na neki od festivala na kojima su gosti crtači Bonelija. Gurne im je pod nos i dobije svoju, jedinstvenu verziju "Nasilja u Darkvudu".
A da se bude lep komplet, tu su i kutija i poster, koji će biti štampani u veoma malom tiražu. Za one najzagriženije, koji bi da komplet "Nasilja u Dakrvudu" sačuvaju za naredna pokolenja. Ili kao ulaganje u budućnost. Sve u fabričkim kesicama. Za čitanje se kupi jedan primerak, ostali se čuvaju. Neobična sorta, zaista.
Autor: Nemanja Baćković
Tekst preuzet iz štampanog izdanja Politikinog Zabavnika broj 3516
Нема коментара:
Постави коментар