Ko je Milan Bukovac?
Građevinac, karikaturista i pecaroš.
Rođeni ste u Futoga 1947. godine. Čega se najradije sećate iz detinjstva?
Kakvo može biti detinjstvo, nego predivno! Fudbal smo igrali do besvesti na našoj pijaci, a u letnje vreme su nas tražili oko Dunava.
Kada ste prvi put došli u kontakt sa stripom? Koje stripove ste posebno voleli?
Večernje novosti su imale tri stripa koji su objavljivani u kaiševima – čuveni Cisko Kid, akcioni Ben Bolt i humoristički Porodica Tarana čuvenog Džo Makmanusa. Mene je zainteresovala animacija, a posebno crtanje likova ove porodice. S ponosom sam te likove „skidao“ i crtao na školskoj tabli.
Kada ste počeli da crtate? Da li je u vašoj okolini bilo umetnika koji su uticali na vas i pomagali vam?
Zaista nisam imao privilegiju da mi neko daje savete, a likove sam stvarao po svom nahođenju. Oduševljavao sam se sa Alberom Dibuom, čuvenim francuskim karikaturistom.
Kada ste prvi put objavili strip i kako je do toga došlo?
U novosadskom humorističkom časopisu Osmeh objavljivao sam karikature. Jednom prilikom sam navratio u redakciju noseći strip Radiša, koji je rađen u kaišu i tako je moj prvenac zaživeo.
Kako ste došli na ideju za Sunčicu i Zvezdana?
Vrlo je teško uraditi nešto, a da ne podseca na neke materijale, tako i taj strip. Mi smo se trudili da oslikamo naše mentalitete i osobine. Nas trud je nagrađen prvom nagradom na Jugoslovenskom konkursu za strip u organizaciji Dečjih novina iz Gornjeg Milanovca.
Kako je došlo do saradnje sa Vojislavom Ratkovićem?
Mnogima nije poznato da je Vojislav Ratković vrsni aforističar. Bili smo dobra i dobitna kombinacija.
Vaš strip Slonko jedan je od prvih domaćih stripova objavljenih u Stripoteci. Kako je došlo do ove saradnje?
Taj strip vuče poreklo iz moje čuvene faze „krompir“ stila. Znači, pojednostavljena stilizacija, tanka, beživotna linija. Ipak, ponosan sam jer je to jedan od prvih domaćih stripova objavljen u našem prestižnom strip magazinu Stripoteka.
Sa Dnevnikom ste sarađivali na stripu Gogo. Možete li nešto reći o ovoj saradnji?
Moj omiljeni lik! Kada sam ga stvarao, imao sam na umu legendarnog Šilju. Smotanog i trapavog, a nadasve simpatičnog i pozitivnog.
Kako je došlo do saradnje sa Semikom na Pink Panteru? Koliko tabli ste uradili i po čijim scenarijima?
Varijanta zvučeća i zvečeća. Prvo, to je svetski poznat lik, a sada nešto razmišljam, mislim da je i taj autor imao u vidu Šilju, kada je dizajnirao lik. Za ove epizode sam intenzivno koristio Diznijevu literaturu, naročito u iscrtavanju pozadina. Rekao sam – zvečeća varijanta. Da, bilo je para i to poprilično. Nikola Maslovara mi je nesebično pomagao da savladam gradivo.
Dosta ste sarađivali sa Nikolom Maslovarom. Možete li opisati sećanja na ovu saradnju?
Kompletan autor, crtač i scenarista. Bas vrhunski! Zahvaljujući Nikoli i Radiču Mijatoviću Miši ja sam od dugogodišnjeg karikaturiste postao strip crtač. Žrtve su bile poprilične jer sav moj rad, trud na stvaranju sopstvenog stila morao sam eliminisati i prihvatiti stripski način razmišljanja.
Možete li reći po nekoliko rečenica o svakom od vaših preostalih stripova – kako su nastali, koliko je tabli objavljeno, kakve su vam uspomene na ove stripove, sa kim ste sarađivali - scenaristi... (Traponje, Pega, Radiša, Ljupko i Čupko, Ad Grizli...)
Sve su to moja deca, ha, ha! Mislim da sam ostao nedorečen. Prosto sam se gubio. Sarađivao sam sa pomenutim autorima, tako da se ne ponavljam.
Da li ste nekada pokušali da se bavite realističkim stripom?
Ne bih ni pokušao. Mislim da nemam talenta za to.
Milan Bukovac je rođen 01.10.1947. godine u Futogu. Oženjen je i otac dvoje dece. Po završetku građevinske tehničke škole zaposlio se u novosadskom građevinskom gigantu Neimar, gde je radio ko gradjevinac narednih 36 godina. Dobitnik je mnogih domaćih i inostranih nagrada za strip i karikaturu. Živi u Futogu. Godine 1979. sa Nikolom Maslovarom i humoristom Vojislavom Ratkovićem osnovao je grupu FONS.
Milan Bukovac je jedan od prvi domaći autor na stranicama Stripoteke – strip Slonko debituje 1978. godine i izlazi do 1980. godine u ovoj reviji.
Tokom 1979. godine u Yu stripu objavljuje Sunčicu i Zvezdana (za neke nastavke scenario je pisao Vojislav Ratković), strip koji je nagrađen trećom nagradom za humoristički strip. U istom časopisu tokom naredne dve godine objavljuje stripove Zoohumorijada i Ljutko, kao i Trapavzana prema scenariju Nikole Maslovare.
U periodu 1985-1987. godina u Novom strip zabavniku i Mapet bebama objavljuje strip Gogo. Neke epizode kasnije su reprizirane u Horusovim izdanjima.
Prema scenariju Nikole Maslovare radi na stripu Pink Panter za švedskog izdavača Semik.
Među ostalim Bukovčevim stripovima su i Traponje (Politikin zabavnik), Ad Grizli (Dnevnik), Komšije (Futoške novine), Radiša (Osmeh), Ljupko i Cupko (Kekec), Pega (Denis).
Kao uspešan karikaturista, Bukovac objavljuje svoje karikature od 1966. godine u Osmehu, Veselom svetu, Ježu, Pavlihi, Kerempuhu, a kasnije i u italijanskom Humor grafiku i francuskom Stoblažu. Prisutan je i na raznim domaćim i stranim festivalima.
Autor: Predrag Đurić
Tekst i fotografije preuzete sa sajta stripvesti.com
Нема коментара:
Постави коментар