субота, 26. септембар 2020.
Miles Morales #1 - Ravno iz Brooklyna
JUNAK
Spiderman
IZDAVAČ
Udruga CRŠ
BROJ
1
SCENARIO
Saladin Ahmed
CRTEŽ
Javier Garrón
NASLOVNICA
Brian Stelfreeze
BROJ STRANICA
136
Strip revija #85
VELIKANI HRVATSKOG STRIPA: Jelenko Kamenko
Crtež: Walter Neugebauer
Slučajno uvriježilo se mišljenje da je najvažnija osoba za početak i ukorijenjenje stripa u Hrvatskoj osebujni crtač, ilustrator i slikar Andrija Maurović. O njemu su najprije objavljeni relevantni osvrti na početke stripa u Hrvatskoj. Fascinacija njegovim naturalnim stvaralačkim erosom, životnim i umjetničkim svjetonazorom, suprotstavljanje uređenom građanskom i društvenom poretku te ideologijama proizvela je predodžbu „oca hrvatskog stripa“.
I dok je Maurović ušao u strip kao iskusan, prekaljeni likovnjak (s navršene 34 godine imao je za sobom desetljeće uspješnog ilustratorskog rada u zagrebačkom tisku), njegov dvadeset godina mlađi kolega, likovno nadareni gimnazijalac Walter Neugebauer, našao se u drukčijoj situaciji: zagrizavši s početničkim oduševljenjem u tako tvrd zalogaj kao što je strip, morao je najprije ovladati zanatom novinskog ilustratora i upoznati se s finesama grafičke struke, morao je usvojiti gramatiku stripskog jezika i proniknuti u izražajne mogućnosti medija, uz to brusiti kvalitetu svog crteža i pomalo graditi vlastiti izraz. Uspio je zahvaljujući posvemašnjoj predanosti stvaralačkom radu!
Energijom začudnom za jednog tinejdžera nizao je stripove u dječjim prilozima Novosti, Hrvatskog dnevnika i drugim listovima (za koje su mu scenarije pisali stariji brat Norbert – Nobika i prijatelj Branko Kovač). I dok je u šaljivim stripovima s likovima antropomorfiziranih životinja nakratko još bio pod utjecajem svog velikog uzora Walta Disneyja (čija je stilizacija u ono doba bila ‘zakon’!), u pričama iz suvremenog dječjeg svijeta, kao i u geg-stripovima s likovima odraslih junaka, ubrzo je iznašao vlastita rješenja i postupno razvijao prepoznatljiv ‘walterovski’ način oblikovanja. U ožujku 1938., u prvom broju Mickey stripa (kojega je pokrenuo i uređivao reporter Novosti Franjo Fuis – kao scenarist stripova i pisac zabavne lektire poznatiji pod pseudonimom Fra Ma Fu) , Walter je lansirao (i to u boji!) svoje najpopularnije junake – Jacka Jacksona i Bimba Bambusa, nerazdvojan par koji će se tijekom narednih godina seliti kroz više listova i nasmijavati nekoliko naraštaja čitatelja. U Mickey stripu se ogledao i kao autor tzv. realističnog stripa (čak se osmjelio da preuzme nastavke Maurovićevih stripova, kad je ovaj napustio redakciju). Radom za Mickey strip, kao i paralelnom suradnjom u nekoliko beogradskih strip-listova, čvrsto se uvjerio u svoje stvaralačke mogućnosti i radni kapacitet – pa se još iste godine ohrabrio na pokretanje vlastitog lista.
Tako su 2. listopada 1938. na zagrebačkim ulicama kolporteri izvikivali prvi broj Veselog vandrokaša („zabavnog lista u stripovima”, tiskanog u dvije boje), koji je pripremila mala skupina prijatelja okupljenih oko sedamnaestogodišnjeg Waltera Neugebauera. Budući da je bio maloljetan, Walter nije mogao potpisivati list u svojstvu glavnog i odgovornog urednika – no bio je duša i motor cijelog pothvata. Crtao je sve stripove u Vandrokašu, groteskne („Cik i Cak”, „Veseli vandrokaši”, „Tri lijenčine”, „Puž beskućnik”, „Zgode Dicka izvidnika” i druge), kao i realistične („Winnetou”, „Muzej voštanih figura”, „Jahači rumene kadulje”, „Ukradeni nacrti”, „Gusarski bog Ptaa”) – ukupno sedam stranica stripa u svakom broju, uz desetak ilustracija za romane i novele. Cijeli list od šesnaest stranica bio je iscrtan njegovom rukom!
Sve dok ga nisu snašle nevolje s enormnim porastom tiskarskih troškova i sve težom nabavkom papira (jer u Europi se u međuvremenu zahuktao Drugi svjetski rat!), Vandrokaš je održavao za ono vrijeme visoku nakladu od četrdesetak tisuća primjeraka. U trećoj godini izlaženja list se pod pritiskom okolnosti ugasio (njegov nasljednik Novi vandrokaš, pokrenut poslije pola godine, doživio je samo devet brojeva).
Gledano iz današnje perspektive, može se reći da je izdavanje i uređivanje Vandrokaša predstavljalo solidnu pripremu, a i garanciju za uspjeh predstojećeg Walterova najambicionijeg pothvata. Dakako, riječ je o Zabavniku, tjedniku na 8 do 12 stranica velikog novinskog formata, ispunjenom stripovima i raznolikim zabavnim i poučnim štivom, koji se sa 103 broja potvrdio kao nešto najbolje u povijesti našeg stripovnog izdavaštva – a potvrdio se i kao izuzetna pojava.
Zabavnik je bio jedinstven već time što su ga njegovi tvorci, poneseni mladenačkim entuzijazmom, uspjeli pokrenuti u jednom izuzetno teškom vremenu, u doba Drugoga svjetskog rata, vremenu neimaštine i opće nesigurnosti, nesklonom takvim pothvatima. Vlasti ondašnje NDH dugo su odbijale i samu pomisao na izdavanje zabavnog tjednika, tvrdeći da je strip, sam po sebi, namijenjen trovanju mladeži i da ne odgovara duhu ‘novog poretka’. Kad je nakon mnogih peripetija projekt ipak odobren, novinska je rotacija u svibnju 1943. odvrtila 70.000 primjeraka prvog broja Zabavnika – lista koji je samom svojom pojavom unio tračak radosti u sumornu ratnu svakodnevnicu, no zahvaljujući privlačnosti i visokoj kvaliteti stripova i tekstova njegova će naklada povremeno dostizati i 150.000 primjeraka (kao kuriozum valja spomenuti da je Zabavnik dospijevao i na teritorij pod kontrolom partizanskih snaga te se i ondje rado čitao).
Zabavnik je u cijelosti bio izvorni proizvod (pa je i po tome rijetka iznimka u povijesti naše zabavne periodike), na njegovim su stranicama surađivali prokušani pisci zabavne lektire – od Fra Ma Fua, Čuklija i Žrnovačkog do Zagorke (tekstovima su se javljali i budući filmski redatelji Fedor Hanžeković i Krešo Golik!), no čitatelje su najviše privlačili stripovi Andrije Maurovića, Waltera Neugebauera i Ferde Bisa, koji su baš u Zabavniku objavili svoja vrhunska ostvarenja. (Maurović je, na primjer, impresionirao publiku maestralnim „Knezom Radoslavom”, pričom epskog zamaha o doseljenju Hrvata u ove krajeve, kao i stripom „Grob u prašumi”, o doživljajima hrvatskih istraživača braće Seljana – dok je „Zlatni otok”, po romanu R. L. Stevensona, kao i tek započeti strip o kralju Tomislavu, svojim naglim odlaskom u partizane repustio kolegama iz redakcije. Walter i njegov novi suradnik Albert Kinert, tada još student Likovne akademije, uspješno su odradili taj posao.) Glavni urednik Zabavnika Walter Neugebauer (tada u svojoj 22. godini) dao je listu privlačan grafički izgled, izvukavši maksimum iz ondašnje tehnologije ‘olovnog’ roto-tiska. Zabavnik je prvi u nas omogućio čitateljima da uživaju u crtanim pričama u četiri boje!
Ovdje valja spomenuti da je još uoči rata Walter dugo nagovarao i najzad uspio nagovoriti vlasnika Hrvatskog tiskarskog zavoda, da za novu, u ono vrijeme najmoderniju novinsku rotaciju u zemlji, uvezenu 1938. (na kojoj je tiskan i Vandrokaš), nabavi još jedan, dodatni dio stroja, što će omogućiti četverobojni tisak. Tako je Zabavnik mogao zablistati s „Patuljkom Noskom”, „Gladnim kraljem”, „Malim Mukom” i drugim Walterovim klasičnim ostvarenjima, djelima visoke estetske i etičke vrijednosti, kojima je ‘naš hrvatski Disney’ (kako su u dječačkim danima nazivali Waltera) nadmašio produkte Disneyjeve tvornice stripova.
Da i ne govorimo o tome kakvu su popularnost uživali šaljivi stripovi u kojima su figurirali Bimbo i Hanzek (prijeratni Jack Jackson morao je silom prilika promijeniti ime u Hans Hanson), pogotovo priča u nastavcima „Tarzanovim stopama”. A tu su bili i Zvrkić, Zbrkić, Florijan i drugi Walterovi junaci. Poseban šarm tim crtanim pričama davali su popratni tekstovi i dijalozi u rimovanim stihovima, koje je majstorski smišljao crtačev stariji brat Norbert – Nobika.
U prvim godinama iza rata strip je bio u nemilosti. Uslijed krutog stava političke birokracije koja ga je proglasila ‘kapitalističkom izmišljotinom namijenjenom zaglupljivanju masa’, nije bilo mogućnosti za pokretanje strip-listova. No Walter se nije predavao: kao karikaturist humorističnog tjednika Kerempuh znao je dopuniti (zapravo, obogatiti) njegov sadržaj brojnim kraćim stripovima satiričke tematike (scenarije su ponajviše pisali njegovi stari suradnici iz Zabavnika, Nobika i Čukli). Mnogo je značajnija činjenica da se baš u Kerempuhu Walteru posrećilo da ostvari svoj davni san o crtanom filmu. Uspio je nagovoriti glavnog urednika Fadila Hadžića da višak prihoda koji je ostvarivao visokotiražni Kerempuh usmjeri u proizvodnju nekog crtića. Tako je 1951. pod Walterovim umjetničkim vodstvom ostvaren naš prvi profesionalni crtani film „Veliki miting” (u trajanju od 22 minute). Zanimljivo je da se u radu na tom filmu (ishodišnom točkom svega što je do danas ostvareno u hrvatskoj animaciji!) Walter ponajviše mogao osloniti na dvojicu kolega koji su od djetinjstva bili opsjednuti stripom – Vladu Delača i Borivoja Dovnikovića. Obojica će se ubrzo poslije toga afirmirati kao značajni autori stripa.
Kad je početkom pedesetih godina ublažen onaj apriorno negativan stav spram stripa, Walter je bio među prvima koje su izdavači dječjih i omladinskih listova pozvali na suradnju. Ne samo što je obogatio stranice Pionirske zastave, Ilustriranog vjesnika ili Pionira, nego je i sudjelovao u pokretanju novih izdanja, davši im značajan kreativni doprinos – od Vjesnikovog zabavnog tjednika, Horizontovog zabavnika i Miki stripa do Plavog vjesnika.
Upravo je na stranicama Miki stripa i Plavog vjesnika izradio nekoliko stripova kojima se predstavio i kao vrhunski majstor realističnog izraza. Riječ je o adaptacijama Verneova romana „40.000 milja pod morem”, Wellsove fantastične priče „Prvi ljudi na Mjesecu” te „Amfibije” i „Otoka izgubljenih brodova”, ruskog pisca Beljajeva (prilagodba „Amfibije” izlazila je u Plavcu pod naslovom „Morski đavo”). Iako je od 1958. živio i radio u SR Njemačkoj, gdje je niz godina kao umjetnički direktor vodio produkciju jednog značajnog izdavača stripova, a zatim je u vlastitoj producentskoj kući proizvodio reklamne crtiće kojima je pokrivao televizijske programe cijelog njemačkog govornog područja (Njemačka, Austrija, Švicarska), nije prekidao vezu s domovinom, u koju je, uostalom, i često navraćao. U Plavcu je izlazio njegov „Winnetou” (po općem sudu najbolja stripska adaptacija Karla Maya), „Tom i Malo medvjeđe srce” godinama su bili ljubimci najmlađih. Česte reprize Walterovih najpoznatijih ostvarenja približile su autora i novijim naraštajima.
Njegov rad na stripu, crtanom filmu, ilustraciji, karikaturi i drugim vidovima likovnog izraza predstavljen je u brojnim enciklopedijama, almanasima i teorijskim publikacijama. Na Salonu stripa u Vinkovcima, nekoć najznačajnijoj stripovskoj manifestaciji na ovim prostorima, primio je 1986. nagradu za životno djelo. Iskreno se obradovao priznanju, znajući da dolazi od ljudi koji su i sami, kao djeca ili mladići, uživali u njegovim stripovima, što je neke od njih i potaklo da kao profesionalci krenu njegovim stopama.
Umro je 1992. u Münchenu, u svojoj 72. godini. Sahranjen je u Zagrebu, gradu u kojemu je i stvorio djelo kojim se upisao u povijest naše popularne kulture.
Ne može se reći da je bio zaboravljen u Hrvatskoj, ali je njegov ogroman doprinos stripu i animaciji ostao potpuno zanemaren i prešućen. Sve do danas kad ga se sjećaju samo poneki strip zanesenjaci.
Sljedeće godine je stogodišnjica Walterovog rođenja. Možda je to jedinstvena prilika da se pravom ‘ocu hrvatskog stripa’ konačno odužimo za ogroman doprinos hrvatskoj kulturi na području stripa i animacije.
Tex Ludens #174 - Bijeli brat
SCENARIO
Claudio Nizzi
CRTEŽ
Giovanni Ticci
NASLOVNICA
Claudio Villa
BROJ STRANICA
112
ORIGINALNI NASLOV
Fratello bianco
ORIGINALNI BROJ
542
Dylan Dog Ludens #181 - Bijeda i okrutnost
SCENARIO
Luigi Simeoni
CRTEŽ
Emiliano Tanzillo
NASLOVNICA
Angelo Stano
BROJ STRANICA
96
ORIGINALNI NASLOV
Miseria e crudeltà
ORIGINALNI BROJ
354
Stripolis #12
"STRIPOLIS" No. 12.
Izašao je iz štampe!!!
Ukupno ima 160 stranica crno/belo . Format prošireni A-4. Odštampan je na 130 gramskom mat kundzdruku.
Kontakt telefon• mob. +381(0)64332 4 921 •
• e-mail: djukicbranko@yahoo.com
Cena 600 dinara + p.t.t. troškovi.
Listamo novi Politikin Zabavnik #3581
* Sudbina Dušanovog zakonika
PRAVEDNI BEZ PRAVDE
Original je nastao u vreme turske najezde. O njegovom postojanju svedoči 25 dosad nađenih rukopisa-prepisa, od kojih je značajan deo rasut po belom svetu.
Autor: Petar Milatović
* Ovo (možda) niste znali
PLAVO-BELA VASIONA
Malo je poznato da je, pored mileševskog "Belog anđela", "Plavi anđeo" u ariljskoj Crkvi Svetog Ahileja jedna od najlepših fresaka u svekolikom srpskom srednjem veku.
Autor: P.M.
* Osvajanje novog "vrlog" sveta
LETOVANJE NA MESECU
U prošlosti su u svemiru mogli da borave isključivo obučeni kosmonauti, ali čini se da će u budućnosti to moći i sasvim obični ljudi, uz jedini uslov koji će im se postavljati - spremnost da za to daju brdo novca.
Autor: Srđan Nikolić
* Parfemi za sva vremena
DVANAEST MIRISNIH TAČAKA
Lep parfem uvek je bio cenjen, a pravi majstori zanata znali su da na telu postoji dvanaest tačaka gde se parfem stavlja da bi razvio najlepši i najdugotrajniji miris.
Autor: Dragan Kesić
* Pročitaj, proskitaj
OSTRVO KOJE SE OKREĆE
Tajanstveni komadić zemlje, gotovo savršeno kružnog oblika, nalazio se u argentinskim močvarama na severoistorku zemlje. Istraživači već godinama pokušavaju da otkriju na koji način je nastalo.
Autor: S.Lazić
Autor: S.Lazić
* Dečji krstaški rat
MORE SE NIJE RAZDVOJILO
Hiljade nemačke i nešto manje francuske dece krenule su 1212. godine da oslobode Hristov grob od "nevernika". Većina se nije vratila, a mnoga su završila na tržnici robova.
Autor: K.V.
* Zabavnikov strip
LEGIJA NEPROMOČIVIH
Napisao i nacrtao - Željko Pahek
LEGIJA ŽELJKA PAHEKA
Kada je Ajnštajn rekao da ne zna čime će da se vodi Treći svetski rat, ali da će Četvrti voditi motkama i kamenjem, sigurno nije mogao da zađe u 23. vek i godinu 2290. Da jeste, verovatno bi se iznenadio tim Četvrtim svetskim ratom, koji je uveliko u toku.
Autor: N.Baćković
* Ovo (možda) niste znali
ZMAJE, ZMAJE, KOLIKO JE SATI?
Veliki glokenšpili, satovi s figurama koje se pomeraju, i dalje privlače pažnju radoznalaca širom sveta.
Autor: U.Rajčević
* Život (ni)je bajka - Žan Rej, belgijski Edgar Alan Po
ŽMURKE SA SVETLOŠĆU
Najplodniji flamanski pisac priča i romana strave i užasa danas je, nepravedno, gotovo zaboravljen.
Autor: Sanja Lazić
* Nada umesto očajanja
KRHOTINE BEJRUTA
Posle nedavne užasne eksplozije u luci glavnog grada Libana postavilo se i pitanje šta s tolikom količinom otpada. Neki su našli rešenje.
Autor: U.R.
* Naša mašta može svašta
KRSTARENJE IZ SNOVA
Ako se u ovo epidemijsko vreme klonite krstarica i drugih brodova kako ne biste završili na nekoj novoj "Dajmond princes", trebalo bi da znate da je karantin zbog pandemije dečja igra prema onome što je moglo da vam se dogodi da ste se otisnuli na more samo koji vek ranije...
Autor: S. Nikolić
Hogar, Garfild i još mnogo toga.
Čitajte Politikin Zabavnik!
Vekovnici - Život i smrt
IZDAVAČ
Samizdat
BROJ
1
SCENARIO
Marko Stojanović
CRTEŽ
Vladimir Aleksić
Srđan Nikolić - Peka
Denis Dupanović
Marko Nikolić
Borivoje Grbić
Aleksandar Sotirovski
Dejan Nenadov
Tihomir Čelanović
Radomir Izgarević
NASLOVNICA
Dalibor Talajić
BROJ STRANICA
134
уторак, 22. септембар 2020.
FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 30 - Zatamnjenje
"Nitko ni u jednom žanru nije briljantnije od Brubakera i Phillipsa u ZATAMNJENJU prikazao živopisnu osobnu muku, urokan i samomržnjom prožet, puzav i demoralizirajući, umjetnički i erotski cirkus kakav je Hollywood."
JERRY STAHL
Film noir zapeo u beskrajnom ponavljanju scena. Scenarist opsjednut noćnim morama iz rata. Sumnjiva smrt filmske zvijezde. Sumnjiva prošlost njezine zamjene. Studijski mogul i njegov šef osiguranja koji ne prezaju ni od čega kako bi sve funkcioniralo kao podmazano, dok antikomunistička hajka i crna lista polako razdiru grad.
ZATAMNJENJE je epski triler koji je puno više od pukog ubojstva i najambiciozniji je crtani roman dvojice majstora noira Eda Brubakera i Seana Phillipsa, te priznate koloristice Elizabeth Breitweiser. Luksuzno izdanje objedinjuje cijelu priču na jednom mjestu, uz više od pedeset stranica dodatnog materijala.
Kolorka Specijal 30 • Zatamnjenje • 400 stranica • Kolor • 190 x 285 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Ed Brubaker • Crtež Sean Phillips • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 250 Kn
FIBRA PREDSTAVLJA: Tvrđa 5 & 6
- Svi su drugi zauzeti pripremanjem svadbe, dok ti ne činiš ništa.
- E vidiš, ja sam silno zauzet priječenjem da do svadbe dođe ...
Tvrđa 5 • Malo čudno vjenčanje • 48 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Lewis Trondheim • Joann Sfar • Crtež Boulet • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 85 Kn
- A zašto se ovaj napitak zove "Krabulja smrti"?
- Šuti i pij!
Tvrđa 6 • Slavni povratak • 48 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Lewis Trondheim • Joann Sfar • Crtež Boulet • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 85 Kn
FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 166 - Nikopol
Pariz, ožujak 2023.
Aglomeracija je podijeljena u dva nejednaka arondismana. U prvom, koji tvori centar, smještena je upravljačka klasa, dok je drugi, koji okružuje prvi i prostire se dokle pogled seže, postao raskrižje za svakojake pustolove i izvanzemaljce. Nelagodno ozračje jača nakon pojave leteće piramide. Njezini putnici od Pariza zahtijevaju astronomske količine goriva...
U trilogiji Nikopol, remek-djelu znanstvene fantastike s nezaboravnim slikama i simboličnim likovima (Alcide Nikopol i Jill Bioskop, uz ostale), razotkriva se, ne bez humora, apsurdna opsjednutost moći u čovjeka i u bogova koje si čovjek nije mogao ne stvoriti. Enki Bilal također je autor triju filmova, među kojima je i Immortel ad vitam, slobodna dekonstrukcija ovog djela. Trilogija Nikopol vjerojatno je najpoznatije djelo Enkija Bilala. Započevši 1980. Sajmom besmrtnika, ova fantastična pustolovna i znanstvenofantastična pripovijest nastavila se Ženom klopkom 1986. te završila Hladnim Ekvatorom 1992. godine. Tim zaključnim djelom Enki Bilal zavrijedio je da ga i šira javnost i kritika prihvate kao jednog od kultnih autora suvremenog stripa.
Kolorka 166 • Nikopol • 192 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Enki Bilal • Crtež Enki Bilal • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 180 Kn
FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 165 - Negalyod
Mreža vlada vodom.
Mreža vlada čovjekom.
Svijet ispresijecan golemim cijevima i naseljen dinosaurima... Gradovi koji lebde na nebu i svojim sjenama prekrivaju predgrađa prepuna marljivih ljudi... I sveprisutna „mreža“ koja dominira zemljom i ljudima.
Jarri Tchapalt pastir je iz pustinje Ty. Razgovara s dinosaurima i vlada vještinom užadi. Kad mu kamion za stvaranje oluja uništi stado, Jarri odluči otići u grad – prvi put – kako bi se osvetio... No pobuna i revolucija ne vode uvijek onamo kamo smo mislili.
Spajajući pretpovijesna stvorenja, znanstvenofantastični urbanizam i low-tech letjelice, Vincent Perriot razvija svemirsku priču u kojoj osveta nailazi na mnoga iznenađenja prije nego što postane potraga za boljim svijetom.
Kolorka 165 • Negalyod • 208 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vincent Perriot • Crtež Vincent Perriot • Prijevod Andrea Bagović • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 180 Kn
FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 164 - Malaterre
Gabriel želi kupiti teren Malaterre, imanje koje su prije više od stotinu godina u samom srcu ekvatorijalne afričke prašume podigli njegovi preci. Njegov plan je: otići onamo, obnoviti ono što je nekoć bio ponos obitelji Lesaffre i jednog dana sve ostaviti djeci. Gabriel se ne razumije u iskorištavanje prašume i ne zna ništa o toj dalekoj zemlji. No ipak će sve riskirati, otputovati s dvoje starije djece, odvesti ih daleko od majke i uzdrmati obiteljske temelje. Sve to, naravno, izgleda krajnje nerazumno.
Kolorka 164 • Malaterre • 192 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Pierre-Henry Gomont • Crtež Pierre-Henry Gomont • Prijevod Tony Šercer • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.9.2020. • Cijena 200 Kn
Пријавите се на:
Постови (Atom)
-
Izložba o Andriji Mauroviću otkriva čovjeka opsjednutog ženama, koji živi svijet u kojem je erotika prirodna Stari Mačak sam zapr...
-
Priča Zagor versus Supermike izlazi 1975. godine, u zenitu jednog doba, kada strip Zagor bilježi vrhunce. To doba traje već gotovo tri go...
Maxi Tex #22
Scenario: Nizzi Claudio Crtež: Alessandrini Giancarlo Naslovnica: Villa Claudio