Kako smo najavili u julu, izdavačka kuća Publik praktikum objavila je novo izdanje kultne trilogije epske fantastike Gospodar prstenova akademika i filologa Dž.R.R. Tolkina u izvanrednom prevodu Zorana Stanojevića. Ovo luksuzno, tvrdokoričeno izdanje krase i ilustracije Alana Lija.
Tolkinove fantastične povesti Srednjeg sveta nastale su kada je on, kao i mnogi očevi, počeo da izmišlja priče za svoje sinove, priče koje su polako izrastale u stvarnost čitavog jednog nepostojećeg sveta. A onda se, leta 1930, desilo nešto presudno za rođenje jedne od najvećih knjiga XX veka.
„Sedeo sam i pregledao školske testove. Jedan učenik milostivo je ostavio jednu stranicu praznu, što je najbolja stvar koja se može dogoditi onome ko pregleda radove. Na tom praznom listu ja sam naškrabao: ’U jednoj rupi u zemlji živeo je Hobit’. Niti sam tada znao niti sad znam zašto. U mom slučaju uvek su prvo nastajala imena, i ona su pokretala priču u mojoj glavi. Na kraju sam samo pomislio da bi bilo dobro da saznam šta je to Hobit, i šta on radi u toj rupi u zemlji.”
Ubrzo je Tolkin nacrtao i mapu sveta u kojem obitavaju Hobiti (tzv. Trorovu mapu), ispisao toponime, a onda se sve to dugo, dugo krčkalo u njemu. Nekoliko godina potom priča je počela da se raspliće sama od sebe, a pisac je imao osećaj ne da izmišlja nego da objavljuje priču koja „negde” već postoji. Bilo kako bilo, objašnjenje ko su i čime se bave Hobiti stiglo je pred engleske čitaoce 1937. godine, u romanu pod nazivom Hobit. Obimnu trilogiju Gospodar Prstenova – Družina Prstena, Dve kule i Povratak kralja – Tolkin je pisao od 1936. do 1949. godine. Prva dva dela izašla su tek 1954. godine, a treći godinu kasnije. Tolkin postaje jedan od najčitanijih pisaca svog vremena, a zanimanje za Gospodara prstenova ne jenjava.
Mnogo je rasprava napisano o tome šta je Tolkin hteo da kaže svojim delom, i da li je, s obzirom na vreme nastanka romana, stvarajući likove zlih Orka mislio na naciste ili na komuniste. Osim u političkom, Gospodara prstenova tumačili su mnogi i u filozofskom, religijskom, kulturološkom, pa čak i ezoteričnom ključu. Tolkin, ratni veteran Prvog svetskog rata koji je u bici na Somi izgubio sve svoje prijatelje, odgovarao im je kako ne podnosi alegoriju niti ga zanimaju knjige „s tezom”.
Novo izdanje trilogije Gospodar prstenova rađeno je, po uzoru na najbolja HarperCollins izdanja, u kvalitetnom, tvrdom (i šivenom) povezu. Obogaćeno je ilustracijama Alana Lija u punom koloru i s mapama Srednjeg sveta koje se nalaze na unutrašnjim stranama korica knjiga.
Knjige se mogu kupiti pojedinačno, a ukoliko se kupi komplet, dobija se i zaštitna kutija (takođe sa ilustracijama Alana Lija, u koloru). Knjige su dimenzija 17cm x 23.5cm i štampane su na najfinijem kunstdruk (glatkom) papiru.
Tekst i fotografije preuzete sa sajta art-anima.com
Нема коментара:
Постави коментар